Pelyněk

Dovolujeme si široké veřejnosti čtenářské oznámit, že páně Broncovu nakladatelství Straky na vrbě vychází v edici Česká fantastika svazek sto jedenáctý: Pelyněk. Napsal Daniel Tučka. S několika původními ilustracemi talentované Lenky Šimečkové, obálkou zdatného Tomáše Kučerovského a nezbytnou mapou. Cena pouhých 8 universálních liber. Díl první, kniha I a II, stran 398. Dílo to je mezi příznivci žánru steampunkového velmi očekáváno již několik let. Znalci vyslovili se o něm příznivě. Kupujte zde!

Pelyněk je bezesporu zatím nejobsažnější český steampunkový román, jedná se o jeden příběh o třech dílech. Vznikal asi tři roky a nyní se konečně blíží k vydání u Strak na vrbě.
Jádro děje tvoří střet konzervativně technické společnosti s pseudoorientálním magičnem mocného souseda. Výchozími ingrediencemi je nadcházející revoluce dělnické třídy a ilegální dovoz podivných technologií klikou vlivných parobaronů. Válečný konflikt na sebe nenechá dlouho čekat a ten, kdo objeví tajemství ztracené elektřiny, pravděpodobně dosáhne vítězství.
Tím se proplétá skupinka nesourodých hrdinů, v níž nemůže chybět noblesní profesor, geniální inženýr, syn bohatého lorda, rebelující aristokratka, nájemný zabiják, tajný policista nebo krásná prostitutka. Vedle řady postav zde hraje nezanedbatelnou roli samotný svět, kulisa podobná našemu 19. století, plná technických vymožeností založených na mechanizaci a páře, zámořské objevy i řada prudkých společenských změn. V pokračováních se objevuje i něco nadpřirozena, bohové se vrací a pelyněk, rostlina podivných vlastností, nabývá na důležitosti nejen pro její oddané konzumenty.
V samotném textu pozorný čtenář nalezne množství odkazů, parafrází a jiných aluzí na klasická dobrodružná díla J. Verna, H. P. Lovecrafta, E. R. Burroughse a mnoha dalších, vedle velikánů romantismu, realismu a literatury předminulého století obecně. Dá se tedy říci, že Pelyněk by měl přinést zábavu a potěšení především milovníkům těchto žánrů, z nichž steampunk v mnohém vychází.ANOTACE:

(Díl první)

Epocha vzducholodí, paromobilů a mechanických knih je na pokraji zkázy. Podaří se našim hrdinům odhalit tajemství ztracené elektřiny nebo zvítězí šáh ovládající záhadné síly pelyňku?
Na dobrodružnou výpravu do země mýtických bytostí a vzácného dřeva se vydává lehkomyslný dědic knihy za miliardu liber, pragmatický inženýr a mladá šlechtična v nesnázích, aniž tuší, že se jejich osudy protnou.
Trojdílný steampunkový román vás zavede do světa, kde je měna kryta knihami, dřevo je symbolem bohatství a kouzla jsou stejně skutečná jako pára.

(Díl druhý)
Monarchie se zmítá ve víru revoluce. Tajné spolky, spiknutí parobaronů, zakázané technologie, vášně a krev jako z Patentního divadla. Začíná válka a události může zvrátit luxusní prostitutka s podnikavou aristokratkou i návrat cestovatelů znalých tajemství elektřiny. Dokud neprocitnou bohové pelyňku. Podaří se je některé z mocností získat na svou stranu?
Druhý díl steampunkové trilogie vás zavede do světa, kde existuje různý počet světových stran, magie je mimo zákon a bohyně jsou stejně skutečné jako královny.

(Díl třetí)
Na hlavy odpůrců Nové republiky dopadá ostří mechanické sekery. V císařských laboratořích se rodí bojové stroje, metropoli brzy pohltí plameny vzdušné bitvy. Válka vrcholí a naděje na vymýcení pelyňku mizí. O záchranu světa se pokusí syn vůdce monarchistů i žena putující pouští. Pomůže vzkříšená elektřina nebo Měsíční bohyně? Zvítězí nevyzpytatelná magie pelyňku nebo započne éra nových strojů?
Závěrečný díl steampunkového románu vás zavede do světa, kde se nestřídají roční období, kovy ztratily vodivost a minulost přináší více otázek než budoucnost.

Ukázky z prvního dílu

Ukázky z druhého dílu

ODKAZY:
Recenze I. dílu Komety na Děti noci.cz
Recenze I. dílu Alee
Recenze III. dílu Moniky Riesové na Sardenu


Mapa k trilogii Pelyněk

4 komentáře:

 1. Dobrý den, nevýjde i jako ebook ? Díky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vydavatelství Straky na vrbě bohužel ebooky nevyrábí. Není ovšem vyloučeno, že někdy v hluboké budoucnosti vyjde i digitální forma knihy.

   Vymazat
 2. Dobrý den. Není někde mapa světa Pelyňku v dobrém rozlišení jako digitální obrázek? Mapa v knížce je hodně drobným písmem a já nezvládám přečíst všechny popisky. Díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vložil jsem ji pod Odkazy, po stažení bude mít dostatečné rozlišení i pro čtení.

   Vymazat